“E-Ticaret Pazar Yerleri” isimli WhatsApp grubunda sektörün ticari faaliyetlerinin yanı sıra elektronik ticaret yapan tüccarlar, sektördeki hukuki ve finansal ağır yaptırımların altında ezilen, orta ve küçük ölçekli KOBİ’lerin anlık olarak yaşadığı bir haykırış ve zayiat ile bir kaç kişinin aynı anda aynı feryada eşlik etmesiyle, ağustos ayının ikinci gününde Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) hayata ilk adımını atmış oldu.
E-ticaret sektörünün ürün, fotoğraf, fiyat, komisyon, reklam-pazarlama, pazaryeri faaliyetleri, kargo-lojistik, planlama, operasyon, dağıtım ve tedarik zincirlerini ele alan sohbetlerinde ortak sorunlara sahip oldukları için bir kurum ve kuruluş çatısı altında birleşmeye karar verdi ve 11 kişi ile yola çıktı.
Günden güne büyüyen heyecan ve birlikte olmanın gücünü derinden hissetmeye başlayan kuruluş üyeleri yine majinal bir hız rekoru ile farklı illerden bir araya gelen üyelerine 24 saat içinde 1100km yol katederek İstanbul merkezden Bursa, İzmir ve Sakarya ‘da bulunan üyelerinden aynı gün jet hızıyla tüzüğünü imzalatarak resmi kuruluş sürecini tamamlamış oldu.
ELİDER dokuzuncu ayın yirmibeşin de gerçekleşecek genel kurul toplantısına kadar oniki kurucu üye, bir geçici başkan, iki geçici başkan yardımcısı, bir sayman, bir genel sekreter, ve biri başkan üç geçici denetim kurulu üyesi olmak üzere, asil ve yedek üyeleri toplam 30 un üzerinde olan ilk genel kurulunu, genel merkezinde tamamlayarak, geçici yönetim kadrosunu oy birliği ile kalıcı olarak kesinleştirmiştir. Yönetim ve denetim organları ile de ilk gün ki kararlılığını ve hedeflerini kurumun ilke ve temellerine kazımış, üyelik ve üye kazanımlarına gücünü yansıtmayı başarmıştır.