Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 6814.jpg

ELİDER ve Ticaret Bakanlığı’ndan 600 bin İşletmeyi İlgilendiren Toplantı

600 bin işletmeyi direkt ilgilendiren e-ticaret ve yazılım sektörü toplantısı ELİDER, Ticaret Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirildi. Bu işbirliğiyle yüzbinlerce işletme ve şirketin erişebileceği destek paketleri açıklandı.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 6700

Yazılım ve E-ihracat Sektöründe Teşvik Yağmuru, ELİDER&Ticaret Bakanlığı toplantısında duyuruldu. Toplantı, 2022 yılı itibarıyla Türkiye’de 800,7 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacmi, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 43 artan sipariş adetleri, 458 milyar TL perakende e-ticaret hacmi gibi yaklaşık 600 bin e-ticaret ve KOBİ işletmesini, yüz binlerce yazılım şirketini, doğrudan ilgilendiriyor.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 6814

E-ticaret, yazılım, bilişim ve e-ihracat sektörlerine yönelik artan ilgiyle birlikte 5886 sayılı teşvik devlet destekleri ve e-ticaret yasası gibi önemli konuların kamuoyu tarafından ilgiyle karşılandığı Elektronik Ticaret Derneği ve T.C Ticaret Bakanlığı E-ticaret, E-ihracat Daire Başkanları, TOBB Yazılım Meclis ve sektörel kurum – kuruluşların katılımıyla 2 Mayıs 2023 Salı günü 13:30’da Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde gerçekleştirildi. ELİDER üyeleri ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleşen etkinliğin teması, E-İhracat Devlet Teşvikleri oldu.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 7152

Yoğun katılım ve dinleyici ile gerçekleşen toplantıda;

 

T.C. Ticaret Bakanlığı (Bilişim, Yazılım , dijital ve İletişim Hizmetleri Dairesi), Daire Başkanı Hürol Karlı, E-ihracat ve Yeni Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal, İç Ticaret Genel Müdürlüğü  Ticaret Uzman Yardımcısı Oğuzhan Ünal, TOBB Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği / Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut, BTM Genel Müdürü  İbrahim Elbaşı, ELİDER YK Başkanı Fehmi Darbay, Ticimax / CEO  Cenk Çiğdemli, Trendyol Pazaryeri Satış ve İş Geliştirme Direktörü Özkan Çokaygil, Kargoist – Genel Müdür Yardımcısı Fahri Çırak, Uyumsoft Genel Müdürü Erhun Öcal gibi önemli isimler konuşmacı olarak yer aldı. Etkinlikte e-ihracat devlet teşvikleri konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 7015

İhracat yapan işletmelerin karşılaştığı sorunlar ele alındı

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 6938

Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sunumlarla sektörde faaliyet gösteren işletmelere destek sağlandı. Kayıt ve networking ile başlayan program, açılış ve destek verenlere teşekkürlerle devam etti.  Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sunumlarda, yazılım ve bilişim sektörü, e-ihracat sektörü devlet teşvikleri konusunda işletmelere destek sağlandı. Sunumlarda, Türkiye’de ihracat yapan işletmelerin karşılaştığı sorunlar, devletin ihracat teşvikleri konusundaki çalışmaları ve gelecekteki planları hakkında bilgi verildi. Yüksek ilgiyle dinleyen katılımcılardan etkinlikte çok fazla doğrudan soru ve talep bakanlık yetkilileri tarafından ilk ağızdan dinlendi.

ELİDER Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Darbay, etkinliğe gelen yüksek talep ve katılım için tüm davetlilere, üyelere ve davetlerini kırmayıp katılan tüm konuşmacılara teşekkürlerini ileterek, çok yakında yurtiçi ve yurtdışı etkinlikler ile e-ihracat teşvik ve kamu destekleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini aktardı.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 6806

Etkinlikte bulunan e-ticaret altyapı sağlayıcı firmalardan Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli ise; yüksek katılımlı ve dolu içeriği ile yüzbinlerce işletmeyi doğrudan ilgilendiren bilgilendirmeler için konuşmacılara teşekkür etti.

T.C. Ticaret Bakanlığı E-ihracat ve Yeni Nesil Teknolojiler Daire Başkanı Hasan Önal, Sunumunda Şirketlere şu ana dek 27.149.000 TL, E-ihracat konsorisyumlarına 81.447.000 TL, Perakeden E-ticarret sitelerine 81.440.000 TL, Pazaryerlerine 81.400.000 TL, B2B Platformlarına 7.239.000 TL tutarında teşviğin şu ana dek yararlanıcılara açıldığını Başvuruların ve fırsatların halen devam ettiğini belirtti.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 6712

T.C. Ticaret Bakanlığı – Bilişim, Yazılım, Dijital ve İletişim Hizmetleri Daire Başkanı Hürol Karlı, Turquality kapsamında; Yazılım, Yapay Zeka, Büyük Veri, siber Güvenlik, Gömülü yazılım, E-spor, Finansal yazılım, Blok zincir, Akıllı Şehir, Bilişim Hizmetleri, Sistem bakım ve destek hizmetleri, Dijital Aracılık, Dijital oyun, yeşil dönüşüm, telekomünikasyon, 5g, Bulut ve iletişim, veri merkezlerinin teşvik kapsamında olduğunu,

İhracata hazırlık ve kurumsal kapasite oluşturma aşaması desteklerinden, pazarlama ve pazarda tutundurma desteklerine, Yüksek katma değere yönelik destekler hakkında ayrıntılı bilgilendirmelerde bulundu.

Elider Elektronik Ticaret Dernegi E ihracat odakli e ticaretSMT 7152 1

Etkinlikte Sn. Hürol Karlı tarafından sunulan destekler arasında Tekno Hızlandırıcı Programı Serbest Bölge, İhtisas Serbest bölge, Teknoloji geliştirme bölgeleri öncülüğündeki şirketlere ve Üniversite teknoloji merkezlerine (Teknopark)  %70 oranında ve 2 yıl süreli olarak Proje başına 9.618.000 ₺ tutarında destekten yararlandırabiliyor.